sobota, 25. julij 2020

Izgubljene dvojine

Sanja Pregl

Prijetno presenečenje. Nasploh zadnje čase z veseljem prebiram slovenske avtorje. Morda zato, ker jih veliko piše  odnosih, in njihov prikaz odnosov je slovenskim bralcem gotovo bliže kot tisti tujih avtorjev.  V tem romanu se pisateljica z občutkom in zrelo izkušnjo dotakne odnosov med povezanimi ljudmi različnih značajev. Značaje in dogodke v zgodbi včasih pripelje na rob verjetnega, a prav s tem morda spodbudi še kakšen dodaten razmislek pri bralcu. Torej roman o odnosih, z zanimivim zapletom, mestoma zavije tudi v kriminalko. Morda je razplet prehiter. Tudi ob usodnem trenutku bi se lahko veliko zapisalo o doživljanju in novih momentih odnosov.

O pogumu. »Pogum se bohoti v idejah. Barvito glasen je v vsakem delčku nove misli. Navdušeno navija za preskok ideje k uresničitvi. V trenutku možnosti se pogum zmanjša in skrije v najtemnejši del vesolja. Izgine. Dejanje se ne zgodi. V popolnosti obstoja se nahaja le v mislih in idejah. Vsakič znova se obsojam, da nimam moči zadržati poguma, mu preprečiti pobeg, in z njegovo pomočjo narediti tega, česar si edino želim.«

Raje sem na drugem bregu. »Vedno si v mojih mislih. Ko sanjam, si v mojih sanjah. V meni živiš vzporedno življenje svojemu resničnemu življenju. Se zavedaš tega?«

»Kako spustiš od sebe nekoga, ki ga imaš neskončno rad? Kako mu olajšaš odhod? Ga prikleneš nase ali ga spodbudiš k prvem koraku? Je lažje nenadno slovo ali dolgo poslavljanje? Lažje zame? Lažje zanj?«

Še so misli, ki bi si jih pribeležila, da bi jih kdaj še z veseljem prebrala. A jih med branjem nisem označevala, zdaj pa bi bilo brskanje prenaporno. In samo še nekaj ur izposoje mi je ostalo.


Ni komentarjev:

Objavite komentar