petek, 11. januar 2019

O tistih, ki bežijo, in tistih, ki ostajajo


Elena Ferrante
Storia di chi fugge e di chi resta. V slovenski različici naslova so kar tri vejice.
Zadnji del trilogije Elene Greco na začetnih straneh ni veliko obetal, je pa kmalu zatem zgodba spet vpotegnila vase. Ob branju se nenehno postavlja vprašanje – je zgodba avtobiografska? Ali vsaj deloma? Naslednja misel pa je, da so Dnevi zavrženosti nadaljevanje zgodbe, ki se konča v tem tretjem delu.

Zanimivi so opisi občutenj. »Ni več zdržala, vstala je, ko je Nadia še govorila, in odšla z Gennarom ven, z mučno energijo v sebi, ki jo je, ker se ni imela kam izliti, zvijala v želodcu.«
Misli Gigliole Spagnuolo. »Nikoli me ni imel rad. Z mano se poroča, da bo imel zanesljivo služkinjo, vsi moški se poročajo zaradi tega. In kar naprej mi govori: kaj zaboga, počnem s tabo, ničesar ne znaš, nisi pametna, brez okusa si, to lepo stanovanje je potrateno, s tabo vse postane navaden drek.«
In Elene Greco. »«Stvari me niso več zanimale, ni mi več uspelo skrbeti niti za videz. Sicer pa, za koga naj bi se urejala? Nikogar več nisem videvala razen Pietra, ki se je do mene vedel vljudno, a čutila sem, da sem zanj senca.«

»Zakaj sem edini, ki si ne zasluži, da bi kaj vedel?« Vsi vejo.

Sposobnost razločevanja pravil v neredu.

Ni komentarjev:

Objavite komentar